Postup prací

Jako úplně první jsme vybrali vhodné dřevo na terasu, rozměřili na zemi, vyrobili čepy a vše si nachystali. Osvědčilo se mi samotnou kostru nasucho postavit na zemi a poté zkusit osadit na strom. Po několika pokusech, začala úprava stromu a pasování aby si vše sedlo jak má. Vřele dopočuju alespoň dva vysouvací žebříky. Je to lezení tam a sem, nahoru dolů a konstrukce se s nimi dobře podepírá. Pro stavbu hlavních konstrukcí je potřeba minimálně dvou lidí. Celý domeček jsem postavil pouze s manželkou, která mi v takovýchto případech pomohla, povětšinou se starala o drobnější práce jako je hoblování ručním hoblíkem, natírání, broušení a pohledové věci. To jak domeček vypadá, je hlavně její zásluha, já na detaily cit nemám.

 

a11


 Po doladění stromu a sešroubování konstrukce terasy na zemi jsme se pustili do stavby domečku. Zvolik jsem stavbu z jednotlivých dílů, které se pak sešroubovaly na stromě dohromady. Tady opět chyběl kvalitní plán a několikrát jsem konstrukci předělal, než vše sedlo jak má, aby vše  bylo v úhlech, atd.  Pak začala příprava krovu na sucho a nakonec se celá konstrukce pobila prkny s frézovanou polodrážkou, kdy se prkna  v té polodrážce překrývají. Před pobíjením jsme v mezičase ještě vymysleli a postavili nahrubo zábradlí terasy.

 

b11
Když bylo vše nasucho nachystáno, přišla na řadu montáž konstrukce terasy do koruny. Po napodpírání a usazení do vodováhy jsme domeček přišroubovali ke stromu a začali s instalací podpěr. Jako podpěrné kůly slouží dřevěné,původem vyřazené, elektrické sloupy pro rozvod el. sítě.  Jsou ukotvené do betonových patek 30x30cm cca 80cm v zemi přes pásovinu 10x60mm a prošroubovány.

 

c1
Než vytvrdnul beton jsme poračovali na výrobě zábradlí a přípravě podlahy terasy. Po asi týdnu jsme se pustili do instalace domečku na terasu. Ze zpětného pohledu to vidím jako špatný krok, vícepráce spojené s následnou podlahou v domečku ve finále vyšla časově mnohem dráž než kdybych těch pár metrů podlahovek koupil a udělal nejdřív podlahu a až na ni osadil domeček. To ale předbíhám.

 

d11

 

 

 

Po sestavení domečku začala manželka natírat a já se pustil do osazování krovů a pobití zbývajících štítových části. A natíralo se a natíralo.

 

e11

 

 

Následovala podlaha terasy. Jak jsem psal výš, zbytečně jsem si přidělal práci, ale budiž. Největší oříšek byl podlahu napasovat kolem větví stromu, chvílemi to bylo opravdu peklo to trefit aby podlaha seděla a přitom nevadila větvím v ohybu a na druhou stranu aby tam zase nebyl velká mezera, aby tam neprošla dětská botička. A manželka natírala a natírala.

 

f11

 

Když byla konečně podlaha terasy hotová, vrhnul jsem se na střechu. Pobil jsem ji prkny, oplechoval lemováním a okapničkami na zakázku. Tady se objevil první problém s nosností terasy. Váha domečku prohnula středový nosný trámek a zaboha jsem nemohl dosta okapničku do spádu. Takže následovala instalace dalšího podpůrného sloupu.

 

g11

 

Instalací ´podpěry se vše srovnalo a mohl jsem usadit okapničky a začít pobíjet střechu krytinou. A manželka natírala a natírala. A synáček se moc těšil až to bude hotové. začínalo se to
rýsovat…

 

h111

 

Střecha pobita, tady chci upozornit, že jsou dva druhy „lepeňáků“, delší a kratší. Já koupil delší a jelikož vylézaly do vnitřní pohledové části domečku, musel jsem každý uskřípnout o 0,5cm. Další z malých komplikací, bylo to ale v sobotu a kdo by letěl pro nové hřebíky. Na řadu přišla podlaha v domečku. Jak jsem psal výš, kdybych dokoupil rovnou podlahovky na celou terasu, měl bych ušetřený čas, takhle jsem z důvodu nedostatku podlahovek použil na podlahu klasická prkna a proto bylo nutné udělat další zpevňující konstrukci z latí na kterou jsem prkna šrouboval. Potom na řadu přišlo zábradlí. Než jsem vymyslel jak to všechno zkombinovat, aby to plnilo funci, bylo to festovní a do sebe všechno pasovalo a navazovalo, dost mě z toho bolela hlava :)

 

i11

 

Domeček byl skoro hotov, ted jen zbývalo jak se na něj dostat. Zvolena cesta přes vedlejší strom. Takže všechno nanovo. Vyrobit kostru terasy, napasovat ji na strom, přišroubovat a upevnit výztuhu.

 

j11

 

 

Na řadu přišly schody. Moje premiera, kdy jsem dokola oměřoval, řezal, oměřoval, zkoušel, nakonec rozměřil, napasovaval a vyrobil. Výsledkemje schodiště pro děti, dospělý to má 1,5 schodu, takže trošku nezvyk. Manželka opět hoblovala, brousila a natírala.

 

k11

Přístup na terasu č.2 zajištěn a mohli jsme se vrhnout na další podlahu. Opět se opakuje psycho kolem stromu, ale všechno dopadlo na výbornou. Potomo se osadilo zábradlí a začalo se na lávce.

 

l11

 

Most asi 4-5m byl pro mě taky premiera. Nakonec jsem zvolil způsob uchycení prken mostu tak, že jsem sešrouboval vyfrézovaným svlakem čtyři prkna dohromady a vzniklým tunelem provlékl lano. Použito 6mm, dle prodejce udajně o nosnosti 800kg takže x2 to dávalo 1600kg, což muselo stačit. Lano jsem ukotvil do konstrukce teras a dopnul napínacím třmenem. Jako zábradlí slouží řetěz na který jsou zavěšeny ladě s oky, vyyrobenými z lustrháků a dole stejným systémem provlečeny do nosných lan. Aby děti nepropadávaly v mezerách mezi latěmi, jsou jimi protažena pomocná oplastovaná 3mm lanka. Na koncích jsou protažena upevňovacími latemi, které jsou přišroubované k sloupkům zábradlí.

 

m11

 

Zbývalo osadit okna a dveře. Ty jsme si nechali udělat u truhláře, na to naše možnosti nestačily. Potom jen zasklít, a napasovat do okenních otvorů (rámy nemají). K zajištění slouží malé šupáčky. Napasovat dveře bylo horší, trošku se nám konstrukce domečku díky tlačící větvi na stěnu pohnula a otvor byl lehce zkřížený. Po dobroušení a dohoblování už dveře pasovaly, tak jen natřít, osadit zámkem, zpevnit svlaky tesařskými šrouby.

 

n11

 

V mezičase, kdy jsem se věnoval druhé terase a mostu, se manželka pustila do interiéru domečku. Několik nátěrů, uprava a instalace stolu, vyzdobení obrázky, byla ve svém živlu.

 

o11

Potom následovaly  dodělávky jako vždy, sem tam něco dotřít, doladit  zábradlí na druhé terase,  vyřešit větev, která začala tlačit na stěnu  domečku a spousta dalších drobností. Nakonec mě ještě potrápila ženuška s vymýšlením a montáží garniží na závěsy a bylo konečně hotovo hotovo.

 

p1

 

Nyní slouží ke spokojenosti našich dětí a nám poskytuje stín při parných dnech.